Neumann János munkássága kikerülhetetlen a számítógép és az informatika területén. A zseniális tudós kiemelkedő magyar érték. Az algoritmus és az önmagukat másoló robotok ötlete is tőle származik.
Nekünk, magyaroknak nemcsak népművészeti- és zenei, hanem tudományos értékeink is vannak. Hazánk nem véletlenül kapott az elmúlt években két Nobel-díjat is a fizika és a biológia, orvostudomány területén – fogalmazott dr. Pesti Imre, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének elnöke egy rendezvényen a közelmúltban.
Neumann János joggal tekinthető kiemelkedő magyar értéknek.
Mint dr. Pesti Imre felidézte, Neumann igen sokat tett a számítógép és informatika területén, sőt – amit sokan elfelejtenek - elévülhetetlen szerepe van az atomenergia hasznosításában is.
„A nagyok mellett, akik részt vettek az atomenergia kialakításában, Neumann szerepe kikerülhetetlen. Az összes számítást, amely ahhoz szükséges, hogy ezt használjuk, ő végezte el. Halmozottan, duplán érdemes tehát figyelni rá” – jegyezte meg az országgyűlési képviselő.
Neumann csoportosító algoritmust is feltalált
Valóban, a zseniális magyar tudós és matematikus segítette a modern számítógép, a játékelmélet, az atombomba megszületését, sőt mint később kiderült: feltalált egy csoportosító algoritmust is.
Neumann János munkássága kikerülhetetlen a számítógép és az informatika területén
Azért tervezte, hogy ezt használja a világ legelső elektronikai számítógépén, melynek megtervezését ugyancsak segítette. Az algoritmus az összefésülő rendezés nevet kapta.
Szintén Neumann János nevéhez fűződik az önmagukat reprodukálni képes robotok ötlete.
Neumann János és az önmagukat másoló robotok
A robotoknak, melyek mesterséges intelligencia-alapúak, képesnek kell lenni ásványi erőforrások használatára a további működésükhöz. Ezen ötletnek egy változatát először az 1960-as években Neumann János vetette fel.
Kitalálta ugyanis az önmagukat reprodukálni képes robotszondák ötletét - olyanokét, amelyek az aszteroidákon talált anyagokon építik újjá önmagukat és kőtörmelékeket használnak.
Gépeket küldenének más bolygókra, amelyek másolatokat kezdenének készíteni önmagukról és az eredetiből talán valami még komplexebb fejlődne. Hamarosan több millió szonda lehetne, amely lakhatóvá tenné a galaxist.
Neumanné az önmagukat reprodukálni képes robotszondák ötlete
Neumann valójában már az 1940-es években beszélt olyan robotokról, amelyek képesek reprodukálni önmagukat – arról, hogy lesz majd gép, amely megkeresi magának a szükséges anyagokat, ahhoz, hogy másolhassa önmagát, s a replika aztán ugyanezt teszi.
Mivel egyből kettő lesz, s ezután a számok folyton duplázódnak, ezek a robotgépek képessé válnak az egész világegyetem felderítésére.
Az univerzumot ugyanis az űrszondákkal lehet a leggyorsabban feltérképezni.
A cikket folytatjuk.
B.A.