II. Magyar Értékek Napja - Magyarország értékei egy helyen!
A II. Magyar Értékek Napját 2015. szeptember 12-én Budapesten, a Szent István Bazilika előtti téren rendezte meg a Nemzeti Művelődési Intézet a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségével közösen. Célja, hogy felhívja a figyelmet a hazánkban fellelhető értékek sokszínűségére, azok megőrzésének és továbbadásának felelősségére.
Köszöntőt mondott Dr. Pesti Imre országgyűlési képviselő, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének elnöke
A Magyar Értékek Napja egy nagyszabású, értékorientált esemény, amely példaértékű ágazati összefogás eredményeként valósul meg, a Kárpát-haza szellemi és tárgyi kulturális örökségének legjavát vonultatva fel a magyarság szimbolikus jelentőségű helyszínén. A sokszínű magyar kultúra örömünnepére első ízben – hagyományteremtő céllal – 2013. szeptember 14-én került sor, mérföldköveként és jelképeként annak a fontos, értékőrző-értékfeltáró szakmai folyamatnak is, mely a közösségi művelődés területén a hungarikum-törvény elfogadásával kezdődött meg.
Dr. Pesti Imre országgyűlési képviselő, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének elnökenyitotta meg a II. Magyar Értékek Napját
Dr. Pesti Imre országgyűlési képviselő a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének elnöke magyarul és angolul is elhangzó megnyitó beszédében azt mondta, a rendzvény egyfajta "kéznyújtás" is. Budapest invitálta ide a vidék értéket teremtő és őrző képviselőit, hogy együtt mutassuk meg magunknak és a világnak, mivel gazdagítjuk környezetünket. A rendezvény egyik fővédnöke, Kövér László, az Országgyűlés elnöke sajnos nem tudott személyesen megjelenni a megnyitón, de felolvasták erre az alkalomra az értékekről írt köszöntő beszédét. "Értéktudat nélkül nincs azonosságtudat, azonosságtudat nélkül nincs közösség, közösség nélkül pedig nincs értelmes egyéni lét sem" - vallja Kövér László.
Beszédet mindott Závogyán Magdolna, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkára
Závogyán Magdolna, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkára beszédében hangsúlyozta: Az értékek feltárása, védelme, megőrzése a közösségi művelődés és a kultúra számára nem egyszerűen ellátandó feladat, hanem hitvallás és szolgálat is egyben. Az értékeink tudatos feltárása jó ideje bizonyítja jótékony hatását a helyi társadalom, a közösség és a gazdaság megerősítésében - tette hozzá. Fontosnak tartotta megemlíteni többek között, hogy a rendezvényen bemutatásra került értékeket nem valamely felsőbb intézmény jelölte meg értékként, hanem a közösség emelte ki saját helyi javai közül. Jakab István, a Parlament alelnöke is felszólalt a II. Magyar Értékek Napján, és többek között a Hungarikum törvény időszerűségéről, fontosságáról beszélt.
A Magyar Értékek Vándortérképére a megyék prominens képviselői helyezték el az adott megyére jellemző ételeket és italokat tartalmazó kosarakat
Jakab István, a Parlament alelnöke is felszólalt a II. Magyar Értékek Napján
Déltájban ökumenikus terményáldásra került sor, melyet celebrált Dr. Gájer László, a Szent István Bazilika káplánja, Dr. Lackner Pál evangélikus püspök úr és Sebestyén Katalin a Budapest-Budai Református Egyházközség lelkipásztorát a Magyarországi Református Egyház részéről. Ennek kapcsán beszédet mondott Szakáli István Lóránd, a Földművelésügyi Minisztérium agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkára. Hangsúlyozta: nemzeti értékeink - köztük a hungarikumok - azért is különlegesek, mert történelmi múltat, személyes kötődést rejtenek magukban.
Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár beszéde a II. Magyar Értékek Napján
Déltájban ökumenikus terményáldásra került sor a II.Magyar Értékek Napján
Hozzátette: "A hungarikumok olyan megőrzendő és egyedülálló értékek, melyeket az összetartozás, az egység és a nemzeti tudat erősítése érdekében össze kell gyűjteni, dokumentálni, ápolni, védelmezni szükséges. Nemzeti értékeink széleskörű hazai és külföldi bemutatása, megismertetése, nyelvi, szellemi, kulturális teljesítményünk, természeti és épített értékeink elismertetése, a nemzetmárka erősítése, gazdagítása, hasznosítása kiemelten fontos közös feladatunk. Kiemelten fontosnak tartjuk a Kárpát-medencei vidéki örökség, néphagyományok, nemzeti örökség és az abban felmutatható kulturális értékek megőrzését, népszerűsítését". Úgy véli, a Magyar Értékek Napja ráirányítja a figyelmet arra, hogy a hungarikumok mellett számtalan nemzeti kincs található a helyi értéktárakban és ezekre is büszkének kell lennünk.
Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnökének záróbeszéde
A II. Magyar Értékek Napját 2015. szeptember 12-én Budapesten, a Szent István Bazilika előtti téren rendezte meg a Nemzeti Művelődési Intézet a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségével közösen
A szabadtéri programok zárásaként 17:30-kor beszédet mondott Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, amelyben hangsúlyozta: a hungarikum a magyarság olyan csúcsteljesítménye, amely tulajdonságai között kiemelkedő a magyar nemzeti jelleg, és minőségükkel, különlegességükkel öregbíti hírnevünket, növelheti megbecsülésünket szerte a világban. "Az értéket jó érzékkel értékelni és ésszerűen értékesíteni kell. Adassék ehhez olyan mozgósító erő, amely a III.Magyar Értékek Napját is jó színvonallal, minőségi résztvevőkkel lesz képes megszervezni" - zárta szavait Lezsák Sándor.Ezt követően Szentmisére került sor a Szent István Bazilikában, melyet követően a programot Sebestyén Márta Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész és a Mária Rádió kórusverseny ezüst minősítésével és különdíjával bíró Hunyadi Véndiák Kórus közös hangversenye zárta a programot.
A II. Magyar Értékek Napja Rendezvényt a Nemzeti Kulturális Alap támogatta